איך להסביר לילדים את חשיבות ניקיון החדר והבית

ניקיון החדר והבית
ניקיון החדר והבית

ניקיון החדר והבית

כל אחד מאיתנו, המבוגרים, יודע ומבין את החשיבות של שמירה על סביבה ביתית נקייה ומסודרת. אך הרבה הורים לילדים בגילאים שונים מתקשים להסביר וללמד את ילדיהם על חשיבות הדבר. ילדים רבים נוהגים לשחק, להשתולל או לצבוע ומיד לאחר מכן לעבור לפעילות אחרת, מבלי לשים לב לבלאגן אשר הם משאירים אחריהם. עלינו כהורים מוטלת האחריות ללמד את ילדינו אודות חשיבות הסדר והניקיון וכך להפוך אותם לאנשים בוגרים בעלי הכלים, הידע והיכולות לשמור על הניקיון שלהם בעצמם. אז איך מלמדים את הילד על חשיבות נקיון החדר והבית?

איך להסביר לילדים על חשיבות הסדר והניקיון?

  • הראו דוגמה אישית – מגיל ינקות לומדים ילדים על העולם ועל ההתנהגות המצופה מהם מצפייה בהתנהגות הוריהם. על מנת ללמד את הילדים את חשיבות ניקיון וסדר חשוב קודם כל לתת להם דוגמה אישית. לדוגמה בחרתם לשתות כוס קפה מול הטלוויזיה, כאשר אתם מסיימים את הקפה הסבירו לילדיכם שסיימתם להשתמש בכוס ולכן אתם קמים ושמים אותה בכיור. כך ילדים יוכלו להבין מגיל קטן את חשיבות הסדר והניקיון.
  • הפכו את הסדר למשחק- אין ילד שלא אוהב משחקים, אבל הרבה ילדים לא אוהבים לעסוק בסדר וניקיון. הורים חכמים ידעו לשלב בין השניים, כדי להעביר את זמן ניקיון בנעימים ולהוכיח לילדים שסדר יכול להיות כיף, אפשר להפוך את הסדר והניקיון לסוג של משחק. זה הזמן שלכם להיות יצירתיים ברעיונות, אפשר לשלב פעולות סדר במשחקים רבים ולגרום לילדים להיות מסודרים יותר בשביל הכיף.
  • תנו להם לבד – בגילאים יותר מתקדמים, הסבירו לילד שהוא אחראי על השטח בו הוא חי (חדרו האישי) ולכן אחריות הניקיון בחדר מוטלת עליו. ניקיון חלונות וניקיון החדר אינה משימה מסובכת ובאמצעות הדרכה ילדיכם יוכל לעמוד בה לבדו. מומלץ לקבוע זמן קבוע בשבוע בו כל המשפחה מסדרת יחד את הבית.

ילדים וסדר – כן הולך ביחד

הרבה הורים כבר מיואשים מילדיהם וחושבים שלעולם לא יבינו את חשיבות הסדר והניקיון. אך זכרו, הכל מתחיל ונגמר בהדרכה ובתשומת לב הורית.