התמודדות עם ילדים

אנחנו אוהבים אותם והם יקרים לנו מאד – אבל לפעמים אנחנו מרגישים שהילדים שלנו מקשים עלינו את החיים. לפעמים יכול להיות שמשהו מציק להם, לפעמים הם בוחנים את הגבולות, לפעמים הם מחפשים תשומת לב – אבל תמיד האפקט הסופי הוא בעייתי. לכן, החלטנו לנסח עבורכם מספר התמודדות עם ילדים מכל סוג, כדי שתוכלו לדעת מהי הדרך הנאותה להתייחס לילדים, גם במצבי משבר ומצוקה.

 

התמודדות עם ילדים

התמודדות עם ילדים – הכללים שיעזרו לכם בכל מצב

  • התמודדות עם ילדים בכיינים – כדאי לזכור שילד שבוכה, אולי עושה זאת פשוט משום שמשהו מציק לו. אולם לפעמים פשוט כי הוא לא מרוצה מהחלטה של ההורה – הוא מתחיל לבכות. הוא עושה זאת בעיקר כדי להשיג את תשומת הלב ומכיוון שהוא מבין שדרך זו היא אפקטיבית, גם אם באופן לא מודע (זו לא בדיוק מניפולציה מודעת של הילד). אם הילד בוכה עקב מועקה רגשית אמיתית אסור לכעוס עליו ויש לקבל זאת בהבנה ולדבר איתו. אם מדובר על בכי ללא סיבה מוצדקת – אין בעיה שימשיך לבכות, אך אין חובה כלל להיענות לדרישותיו. ההפך – יש להבהיר לו שבמקרים כאלה בכי לא עוזר.

 

  • התמודדות עם ילדים פחדנים – פחד הוא דבר טוב כי הוא גורם לנו להיזהר ממצב מסוכן, אבל אם דברים רבים מפחידים את הילד יש לטפל בכך. פחד מחושך למשל הוא נפוץ למדי ואפשר טפל זאת אם מדברים עם הילד על מה שמפחיד, הבהירו לו שאתם נמצאים חדר לידו, ואף עשו שימוש באור במסדרון או מנורת לילה – וכך לאט לאט מתגברים. בפחד מפני עזיבה או נטישה אפשר להתגבר עם חפץ שמזכיר את ההורים, קיום שיחות מרגיעות, ועוד.

 

  • התמודדות עם ילדים בהתקף זעם – כאשר הילד נכנס להתקף זעם יש כמה דרכים לפתרון. אם הוא זועם עקב שהות ארוכה בתור או המתנה, צריך להכין אותו מראש לאפשרות שהוא יחכה זמן רב – זה לרוב עוזר להתמודד עם המצב. אם הוא פשוט רוצה תשומת לב – יש להבהיר לו שרק כשהוא נרגע, הוא יכול לקבל את תשומת הלב שהוא מחפש. חשוב תמיד לשמור על מצב רגוע ולא להיבהל – כי ילדים חשים בכך.

 

  • התמודדות עם ילדים חצופים – לעתים הילד פשוט עוד לא מכיר בדיוק את כללי ההתנהגות, ויש גם לקבל זאת ולהסביר לו בסבלנות מה עליו לומר ומה לא לומר – שכן לפעמים ה"חוצפה" היא פשוט תמימות. אם הילד בהחלט מודע לזה שהוא מתחצף חשוב לא להתייחס או להיבהל – אלא לשבת, להסביר לו, ונכי חשוב – לא להיות מעורבים רגשית, כי כשהילד מזהה פגיעה – הוא עשוי ללחוץ על נקודה זו.

 

בסוף זה גם עובר

גם אם ברגע מסוים זה מרגיש מעט מייאש או מסתכל – זכרו שכולנו היינו פעם ילדים. כולנו היינו גם קצת בכיינים, חצופים או פחדנים, וגדלנו להיות מבוגרים מתפקדים. הזמן גם עושה את שלו בחלק גדול מהמקרים, וזה יתרון גדול.