התמודדות עם ילד בכיין

 אתם בוודאי מכירים את הסצנה הבאה: אתם הולכים עם הילד לקניות. הוא מתעקש בשלב מסוים שהוא חייב לקבל ממתק מסוים. אתם מתעקשים שיש מספיק ממתקים בבית ושאין שום צורך לקנות עוד ממתק, שככל הנראה הוא רק ראה בפרסומת ולכן התלהב ממנו. בתגובה – הילד מתחיל לבכות, לצרוח, להישכב על הרצפה, לטעון שהו אלא זז ובקיצור – מתחיל לבייש אתכם מול כל האנשים, בציפייה שכך כמובן הוא ישיג את תשומת הלב הנדרשת ואתם תוותרו לו. מכאן עולה שאלה חשובה מאד, איך מיישמים כללי התמודדות עם ילד בכיין. יש לציין שילד בכיין הוא לא ילד שבוכה פשוט כי הוא עצוב, כי הוא קיבל מכה וכיו"ב – אלא ילד שבכל פעם שבה הוא לא מרוצה – הדמעות מתחילות לזלוג. אז מה עושים?

 

הכללים שכדאי ליישם עם ילד בכיין

  • להבהיר שבכי לא משיג תשומת לב – זה כלל התמודדות עם ילד בכיין שכדאי תמיד לשנן. צריך להבהיר לילד שלכם מעל לכל ספק כי בכי פשוט לא יוביל אותו לשום מקום. אם אתם נמצאים בבית שלכם למשל, ציינו בפניו שאתם הולכים לחדר אחר וכשהוא יירגע הוא מוזמן לפנות אליכם. אפשר לציין לו שלא נעים לכם לשמוע אותו בוכה כך, ושאתם לא מבינים כלל מה הוא אומר ושאם הוא יירגע ויסכים לדבר לעניין – אתם גם תהיו יותר קשובים אליו. הנקודה היא להבהיר לילד מעל לכל – שבכי פשוט לא יקדם אותו לשום מקום.

 

  • להבהיר שלא מקבלים הכל – אחד הדברים שחשוב מאד להבהיר לילד שמתחיל לבכות עקב חוסר שביעות רצון, היא שבחיים אין ממש מה לעשות – אנחנו לא מקבלים כל דבר שאנו מייחלים אליו. זהו כלל התמודדות עם ילד בכיין שכדאי ליישם כי אתם דווקא מצליחים ליצור עם הילד אמפתיה והזדהות. הסבירו לילד שגם אתם לא מקבלים כל דבר שאתם רוצים שיהיה לכם, ושאפילו בתור ילדים לא קיבלתם הכל – ושהחיים אינם מקום שבו אתם מקבל כל דבר במחי יד.

 

  • נורמליזציה לתהליך – כבר כשהילד מתחיל לבכות, אפשר להבהיר לו שזה בסדר שהוא בוכה. אל תתחילו להגיד לו דברים כמו "אתה עושה לי בושות" או "תפסיק עכשיו אתה מתנהג כמו משוגע" – כי זה רק הופך את הילד לחריג יותר ועלול להגביר את הבכי. במקום זאת, קבלו את הבכי כמו שהוא, הבהירו לילד שזה בסדר שהוא בוכה וזה לגיטימי – אבל שזה פשוט לא יעזור לו