התקפי זעם אצל ילדים

 התקפי זעם אצל ילדים עלולה ליצור המון תסכול גם בקרב ההורים. כתוצאה מכך, התמודדות עם ילד עצבני היא ארוכה, מתסכלת ומורכבת. חשוב לזכור כי הכעס והעצבנות הם חלק בלתי נפרד ואפילו חשוב ממכלול התגובות הרגשיות של האדם. כעס מהווה סוג של איתות גם בקרב ילדים והוא יכול להעיד על שורה ארוכה של קשיים:

• כאב  התקפי זעם אצל ילדים
• פגיעות
• חוסר בטחון
• תסכול

כמו אצל מבוגרים, גם בקרב ילדים הכעס והעצבים עשויים לבוא על חשבון בכי. האיתות עוזר להורים להבין שעליהם להתערב ולסייע לילד. על ההורים לנסות לחשוב מתי המצב התחיל ולשים את האצבע על הסיבות. שינויים בסביבה, במקום המגורים, בבית הספר או אפילו מערכת היחסים מול אחים בתוך הבית יכולים כולם לגרום להתקפי זעם אצל ילדים. תהליכים הנתפסים טבעיים אצל ההורים נוטים להרעיש את עולמם של הילדים ולערער אותם לחלוטין.

 

הגברת הביטחון ותחושת הערך

הכלים המעשיים להתמודדות עם ילד עצבני מחייבים את הגברת הביטחון ותחושת הערך. ישנן דרכים מגוונות לעשות זאת:

• עידוד באמצעות חיבוק, טפיחה על השכם או נשיקה
• מילים חיוביות ותשבוחות
• העברת אחריות ונתינת תפקידים בבית
• העצמה ודוגמא אישית
במילים אחרות, התפקיד של הורים המעוניינים להגביר את הביטחון ותחושת הערך אצל ילדים הוא לשדר לו אמון ואהבה ללא תנאי. הילד זקוק לתמיכה של ההורים וכאשר הוא כועס הוא למעשה מחפש אחריה.

הורים שבוחרים לכעוס על הכעס של הילד משיגים את התוצאה ההפוכה, גורמים לו להסתגר ומרחיקים את הפתרון. כעס על הילד גם מחזק את המרמור הפנימי ומשליך על הביטחון העצמי.

טיפול מסודר להפחתת התקפי זעם אצל ילדים

 

שיטות שיכולות לעזור ולטפל בהתקפי זעם אצל ילדים בכל הגילאים:
א. בילוי זמן איכות – זמן איכות בין ההורים לבין הילדים הוא כלי אפקטיבי מאוד. היות ועצבים מאותתים על קושי אצל הילד, זמן האיכות מאפשר לו לפרוק את המטען בצורה מבוקרת. ההורים יכולים לשחק עם הילד, לפטפט איתו או אפילו לצפות עמו בטלוויזיה כדי שירגיש חשוב ואהוב.
ב. היעדר ביקורת – יש להימנע מכל סוג של ביקורת כלפי ילד החש התקפי זעם ועצבים. ביקורת לא מעניקה כוח והיא מחלישה את הילד. התגובה של ההורים לא אמורה להגביר את תחושת הבדידות והתסכול. ההורים צריכים להקפיד על הכלה סמכותית, להראות הבנה למצב שנוצר ולהציב גבולות ברורים.
ג. גשר ליציאה – הרבה ילדים לא יודעים כיצד לחזור ממצב של כעס ועצבים. הורים צריכים לתת להם כלים מעשיים שיעמדו לרשותם, לנצל דקות רגועות לשיחה וכל הזמן לספק לילד דרכים להתמודד עם התסכול.
לסיכום, התקפי עצבים הם חלק מתהליך ההתבגרות. על ההורים להבין זאת ולעמוד לצד הילד גם ברגעים הקשים.