חיזוק ביטחון עצמי אצל ילדים  

הורים צריכים לחשוב כל הזמן כיצד להעלות ביטחון עצמי בילדים. חיזוק ביטחון עצמי אצל ילדים מתחיל בגיל צעיר אבל יש לו השלכות ארוכות טווח. ילדים עם ביטחון עצמי מפתחים קשרים חברתיים, קל להם להשתלב בתוך מסגרות והם צפויים למצוא את מקום גם בקריירה ובעבודה.

אין להקל ראש בחשיבות של הביטחון העצמי ובעיקר רצוי להתמקד במתן מחמאות ועידוד. חיזוקים חיוביים, תשומת לב, דוגמא אישית והרבה סבלנות הם חלק בלתי נפרד מהענקת ביטחון עצמי לילדים בכל הגילאים.

בטחון עצמי אצל ילדים

יש גם מאפיינים המצביעים על ביטחון עצמי תקין בקרב ילדים או אפילו מבוגרים:

  • אומדן חיובי של העצמה
  • תפיסה חיובית של ערכים וכישורים
  • רגשות חיוביים כמו גאווה וכבוד
  • יכולת להתמודד עם אתגרים
  • הבנה מהירה ופתירת בעיות
  • הבעת דעה בעל פה ובכתב

תפקיד ההורים בהענקת תחושת ערך

האינטואיציה של הורים יכולה לעזור להם לדעת מתי ואיך להגביר את הביטחון העצמי בקרב הילדים. אף על פי כן, כדאי להכיר גם כמה שיטות פרקטיות. הורים לא צריכים לחוש רגשות אשמה כאשר הילד נעדר ביטחון עצמי. זהו נושא מורכב וסבוך המחייב לעיתים מעורבות של אנשי מקצוע. מבחינת ההורים, כוונה טובה מעבירה לילד תחושות חיוביות והיא כבר מהווה מקור לעידוד.
הדבר החשוב הוא להימנע ממתן תחושת ערך עצמי נמוך לילדים. הטעות הנפוצה של הורים היא לראות בילדיהם כפגומים ובעייתיים, או לחילופין לראות אותם כמושלמים ומיוחדים. אף אחת מהאפשרויות הקיצוניות אינה טובה או מומלצת.

טיפים חיזוק ביטחון עצמי אצל ילדים

ילד מרגיש מה ההורים חושבים עליו גם מבלי שיגידו זאת מפורשות. במילים אחרות, ההורים לא יכולים להסתיר את תחושותיהם ולכן דרושה הרבה עבודה פנימית. גם הורים המרעיפים על הילד שבחים או ביטויי אהבה אך חלק בהם רואה אותו בצורה שלילית משפיעים עליו לרעה. מצד שני, אין סיבה גם לוותר על ביקורת על ההתנהגות של הילד. כל ילד זקוק להדרכת ההורה ולגבולות ברורים. העניין הוא לא לחצות את הגבול ולגרום לילד להרגיש לא מוערך או פחות שווה מאחרים.
בכל הנוגע להורים הרואים בילדיהם יצורים מושלמים ללא פגמים, הסכנה היא שהילד יגדל ויקבל פידבקים מציאותיים עמם הוא לא יצליח להתמודד. בשלב הזה יבין הילד שההורים הגזימו בהערכתם החיובית ואף שיקרו לו. הוא עלול לאבד את האמון בהורים וגם בהערכה החיובית שקיבל והדימוי העצמי שלו צפוי להיפגע.
לסיכום, כדאי להורים להישאר כל הזמן עם אצבע על הדופק ולא ליצור מצב לא בריא ביחס לערכם של הילדים. הגישה הנכונה רואה בכל בני האדם שווים והיא זולגת גם לתפיסת העולם של הילד. כאן נכנסת לתמונה הדוגמא האישית שהורים אמורים לתת לילדיהם מינקות, דרך הילדות ועד תום ההתבגרות.