חינוך לערכים

חינוך הילד לערכים מתחיל ונגמר בדוגמא אישית. ילד שרואה את הוריו שומרים על מערכת ערכים קבועה, מקפידים על יישום שלה בתוך הבית או בחוץ ומסבירים את הרציונאל מאחורי הפעולות ויגדל להיות ערכי ומוסרי.

חינוך ילדים לערכים

אף על פי כן, הרבה הורים מקלים ראש בחשיבות הדוגמא האישית. ישנם הורים שלא מבינים כי לא ניתן להסתיר מהילד את האמת. הרעפת שבחים בצורה לא פרופורציונאלית או התנהגות שאינה עולה בקנה אחד עם הדוגמא האישית צפויים ליצור אצל הילד תסכול.
בדרך זו אינם יביאו את הילד למצב של חינוך לערכים, אלא להיפך.
ילד שמאבד אמון בהוריו יתקשה להסתדר גם בסביבה חברתית והוא צפוי לסבול גם מהשלכות מנטאליות ופסיכולוגיות. להורים ישנה אחריות המלווה אותם לכל אורך השנים ולכן עליהם להיות עירניים ומודעים לבחירות שלהם.
אז איך מחנכים את הילד לערכים וכיצד גורמים לו להעריך את הדברים החשובים בחיים?

הבאנו לכם כמה טיפים לחינוך ילדים לערכים

 

הנה כמה טיפים ושיטות שכל הורה יכול לאמץ באופן מיידי לצורך חינוך ילדים לערכים:
א. תיאום עמדות – הורים צריכים להציג עמדה אחידה במהלך חינוך לערכים וחינוך בכלל. יש להימנע ממצב בו הורה אוסר על משהו מסוים, אולם ההורה השני מאשר אותו. כדאי להישאר חזקים ולא להתפתות למניפולציות שהילדים לומדים לעשות על הוריהם.

תיאום עמדות בין השני ההורים חיוני לצורך גיבוש התא המשפחתי וגם למען השגת מטרות קונקרטיות.

 

ב. הצגת דוגמאות – ילדים לא זוכרים ערכים תיאורטיים ולא מספיק להשתמש בהם על מנת להשיג את יתרונות החינוך. כדאי כל הזמן להציג לילד דוגמאות, לחשוף אותו לגישה ביקורתית ולא לחשוש להביע דעה. יש להסביר לילד על ערכים בסיסיים ולזכור שהוא צריך כל הזמן עידוד ותמיכה. את הדוגמאות עבור חינוך לערכים אפשר להביא מספרים, מהטלוויזיה וגם מהאינטרנט. כדאי לדון בסוגיות בצורה מושכלת ולשים על השולחן גם נושאים שבדרך כלל מעדיפים להתרחק מהם.
ג. שיתוף והבעת דעה – ילד המעורב בחיי המשפחה ילמד במהירות מה מצופה ממנו ויתנהג בהתאם. כדאי לשתף את הילד במתרחש, להסביר לו מה התפקיד של ההרים ומה תפקידו של הילד ולא להרחיק או להסתיר ממנו מידע. הבעת דעה חשובה גם עבור הילד וגם עבור ההורים. היא מקנה להם הזדמנות ללמוד על הילד ולשמוע כיצד הוא באמת מרגיש. במהלך השיתוף והבעת הדעה ניתן להוסיף התייחסות לערכים ולבדוק כיצד הילד מגיב אליהם.
ד. מערכת חינוכית וסביבתית – כדאי להורים להשקיע בבחירת המערכת החינוכית והסביבתית של הילד. בחירה זו מתחילה בגן חובה, ממשיכה בבית הספר ומסתיימת בתיכון. הורים צריכים לקחת בחשבון את מערכת השיקולים הרחבה ולהבין בין היתר כיצד היא משפיעה על ארגז הכלים הערכי של הילד.
חינוך ילדים לערכים היא משימה קשה המהווה אתגר עבור הורים בכל העולם. מצד שני, המשימה גם מלווה בסיפוק אדיר שהופך אותה לטבעית ורצויה.